مقالات

 

به نام خالق هستي

آشنايي با شيوه توليد تنه شير شيلنگي

سلام عليکم

 همکار محترم گه گاه پرسشهايي در مورد اين موضوع که برخي کالاهاً ظاهراً خيلي شبيه هم هستند اما دليلي ندارد که قيمت آنها متفاوت باشد مطرح است البته اکثر همکاران ، استاد هستند ولي جهت تداعي موضوع چند مطلب به اطلاع رسانده مي­شود بعنوان نمونه تنة شير شيلنگي به چندين روش توليد مي­شود که مجال توضيح همه آنها نمي­باشد فقط به چند مورد اشاره مي­کنيم:

 ۱- ريخته گري همراه با ماهيچه

 ۲- ريخته گري به شکل رژه

 ۳- ريخته گري به شکل درجه و پرس که خود به چند شکل صورت مي­گيرد.

 حال سئوالي پيش مي­آيد که چه تفاوتهايي با همديگر دارند فقط به چند تفاوت کلي بسنده مي­کنيم. ۱- نوع اول و سوم از نظر فشردگي مولکولي بسيار متفاوت است نوع اول بر اثر کوچکترين سردي و گرمي بيش از حد معمول يعني انقباض و انبساط منجر به ترکيدن تنه شير مي­گردد و اما در نوع سوم بسيار کمتر شاهد چنين وضعي هستيم چون به شکل پرس تهيه مي­شود.

 ۲- در نوع اول با يک عمل شکل اصلي شير مشخص مي­شود اما در نوع سوم طي دو مرحله شکل شير نمايان مي­شود در نتيجه لازمه هزينه بيشتري است.

 ۳- در نوع اول بدليل ارتباط مستقيم ماسه با مواد ، سوراخهاي ريزي روي بدنة شير ظهور مي­کند که بعضاً کيفيت روي کار براق و صاف نمي­باشد در صورتي که در نوع سوم پس از مرحلة ريخته­ گري قطعه سمبلانس و سپس پرس مي­گردد و آن مشکل که در نوع اول پیش مي­آمد را ندارد و چندين تفاوت ديگر ...

چنانچه مجال توضيح توليد بالاتنه و لوله مهره مي­بود وبعد متوجه مي­شديم که چرا دو کالا از نظر ظاهر خيلي شبيه هم هستند و هر فردي براحتي نمي­تواند آنها را از نظر کيفيت تفکيک کند. ضمناً هزينه­­­هاي کنترل کيفيت و نوع بسته­ بندي و هزينه ­هاي کارگاههاي کوچک و بزرگ نيز دليل بر تفاوت قيمت کالا مي­گردد.

 انشاءالله در مکاتبات بعدي روشهاي توليد برخي قطعات را توضيح خواهيم داد ضمناً به اطلاع مي­رسانيم شيرآلات سايه از تنه شير شيلنگي نوع سوم بهره  مي­برد. چون شعار ما کيفيت و قيمت مناسب است و شعار بدون عمل نوعي فريب کاري تبليغاتي تلقي مي­گردد.

                                         شيرآلات بهداشتي سايه

 


 

 مزيت خريد کالاي با کيفيت

 همه مي­دانيم که نيروي انساني از نظر اقتصادي در کشورهاي دنيا يکسان نيست. کشورهاي عقب نگه داشته شده ارزان و در حال توسعه نيمه ارزان و توسعه يافته گران است.

 که لزوم بيان عوامل آن در اينجا نمي­باشد. به همين جهت مصرف کالاهاي کم کيفيت با قيمت ارزان در کشورهاي توسعه يافته خيلي کمتر از ديگر کشورها مي­باشد. شايد به ذهن متصور شود چون آنها از نظر اقتصادي و درآمد سرانه وضعيت مطلوبي دارند. اما بطور مسلم يکي از عوامل مي­باشد که ديگر عوامل نيز موثر است که ارزش اقتصادي نيروي انساني يکي از آنهاست.

 بطور مثال: اگر شهروند کشور پيشرفته بخواهد يک عدد شير پيسوار را به علت خرابي تعويض کند حداقل چند برابر قيمت تمام شده کالا بايد بپردازد در صورتي که در کشورهاي عقب نگه داشته شده بدليل ارزان بودن نيروي انساني کمتر از قيمت تمام شده کالا مي­پردازد.

 کشور عزيز ما ايران چون در زمرة کشورهاي در حال توسعه مي­باشد نيروي انساني چند سالي است که ارزش اقتصادي خوبي پيدا کرده است حال اگر همان شير پيسوال را بخواهيم در ايران تعويض کنيم به نظر شما چه مقدار هزينه لازم است. بطور مسلم اگر بالاتر از قيمت کالا نباشد کمتر نيست.

 از بحث بالا مي­توان نتيجه گرفت. مصرف کننده­اي که دنبال کالاي کم کيفيت و ارزان باشد دو مبلغ اضافه بايد بپردازد: ۱- خريد کالاي جديد ۲- هزينه تعويض.

 پس همان تفکر شهروندان انگليسي که مي­گويند «ما هنوز پول دار نشده­ايم که جنس ارزان و کم کيفيت بخريم» فکر مي­کنيم حرف درستي است.

 حال شما همکاران توزيع کننده و مصرف کنندگان عزيز هستيد که با استقبال از کالاي مرغوب ايراني ما توليد کنندگان را تشويق و ترغيب به توليد محصول با کيفيت نماييد و در اين راستا منافع شخصي و ملي را دنبال نماييم.

                                                                   شيرآلات بهداشتي سايه

                                                                    توليد کننده شيرآلات ساختماني

 


 

اطلاعاتي در مورد شيرآلات ساچمه ­اي

 همکار محترم:

 همان طور که مطلعيد شيرهاي ساچمه­ اي دوگروهند: الف- مصارف گازي ب- مصارف آبي.

 گروه الف- چون اجباراً بايد استاندارد باشند الزاما نکات فني در آنها رعايت مي­شود اما در گروه ب- چون مردم حساسيت زياد به آن ندارند برخي از توليد کنندگان نيز حساسيت کافي براي توليد اين گروه از شيرآلات نشان نميدهند مثال اگر شير پيسواري که روي کار بسته شده است پس از ۳ ماه از آب بندي خارج گردد کمتر کسي متوجه اين موضوع خواهد شد مگر به طور اتفاقي شير مخلوط دچار ايراد گردد که متوجه شود که شير پيسوار آن از آب بندي خارج شده است يکي از نکات مهم و اساسي در شيرهاي ساچمه ­اي نوع تفلون آن است که از جنس نرم- نيمه نرم و يا سخت است هر مقدار جنس تفلون نرمتر باشد آب بندي کردن آن شير در مرحله مونتاژ راحت تر است ولي طول آب بندي کوتاه ميشود تا جايي که ممکن است بعضا پس از يک ماه تا شش ماه از آب بندي خارج شود به همين جهت برخي از توليد کنندگان با استفاده از تفلون نرم هم ارزانتر کالايشان تمام مي­شود و هم راحت­تر آب بندي مي­کنند و به بازار عرضه ميکنند در صورتي که اگر بخواهيم از تفلون سخت استفاده کنيم بايد در نوع ماشين کاري تنه و توليد ساخت ساچمه و ساق و پيچ تنظيم يکسري عوامل کيفي حاکم گردد تا بتوانيم شير پيسوار با تفلون سخت

 تولید کنیم لذا از همکاران عزیز می خواهیم قبل از خرید شیر پیسوال ساچمه ای از تولید کننده یا فروشنده آن سوال کنید که چه نوع تفلونی در آن به کار رفته است . شیرآلات ساختمانی سایه مفتخر است که از جنس تفلون سخت استفاده می کند چون به کیفیت واقعی می اندیشد البته شیرآلات سایه اولین سری تولید را از تفلون نیمه نرم استفاده کرده که ۲۰ درصد آنها از آب بندي خارج شد و به ما عودت دادند و از سري دوم هرگز تفلون نرم و نيمه نرم استفاده نکرده ­ايم علي رغم اينکه مشکلات عديده­اي را در مسير توليد برايمان بوجود آورد و ما وظيفه ­ي خود ميدانيم که همکاران را در جريان برخي از نکات فني بگذاريم.

 ما سعي کرديم بطور خلاصه براي شما توضيح دهيم چون از وقت و حوصله شما بدور است.

                                             شير آلات بهداشتي سايه

 


 

سرمایه گذاری کمتر - بهره وری بیشتر

 

با خرید یک کارتن 40 عددی شیر شیلنگی 45 درجه 1/2 شیرآلات سایه دیگر لازم نیست چند کارتن محصول خرید نمایید

1. شیر حیاطی است.

2. شیر پشت بام است.

3. برای شیرماشین لباسشوئی با برداشتن لوله و مهره قابل استفاده می باشد.

4. برای شیر ماشین ظرفشوئی با برداشتن لوله و مهره قابل استفاده می باشد.

5. آب خوری مدارس .

6. تخلیه آبگرمکن

7.تخلیه مخازن و .... مواردی دیگر

8. برای ماشین لباسشوئی و ظرفشوئی بدون لوله مهره هم عرضه میگردد.

                                                                                                                                                                   شير آلات بهداشتي سايه

 

 

 


 

 

نقش پلیش کاری در صنعت شیرآلات

 

  شيرآلات مخلوط به لحاظ سطح كار بالا مجبور هستيم آنها را ابتدا پليش كاري و سپس آّبكاري كنيم تا ظاهري زيبا داشته باشند هر كالايي از لوستر گرفته تا شير آلات اگر پليش كاري شوند از نظر ظاهر زيبا تر هستند و اما يكي از معضلات بخش توليد شير آلات ، پليش كاري است بر اثر عرف هر مقدار از بدنه قطعه كه توسط نوار پليش كاري جدا گردد سهم پليش كار است . در حال حاضر شير مخلوط چون ريزش بالا دارد حتي حاضرند بدون هزينه پليش كاري کنند و هر چه قطعه کوچکتر ریزش مواد اولیه آن کمتر است پس هزینه پلیش کاری بالاتر است متاسفانه بر اثر پليش كاري قطر بدنه هر قطعه اي نصف مي گردد و اين عامل باعث كمتر شدن استحكام شير آلات مي گردد . شركت سايه تا سال 90 تمام كالاهايش را پليش كاري مي كرد اما در يك بررسي دقيق و علمي به اين نتيجه رسيد که اگر بتوان كالا را بدون پليش كاري عرضه نمود هم هزينه توليد پايين مي آيد و هم استحكام آن بالا مي رود . چون شركت سايه بطور تخصصي در توليد شيرآلات پيسوار – شیلنگي – شيرماشين لباسشويي توليد مي كنند و اين محصولات را مي توان بدون پليش كاري به بازار عرضه نمود حداكثر تلاش داريم پليش كاري نشوند از بحث بالا مي توان نتيجه گرفت كه پليش كاري مزايا و معايبي دارد . مزايا :‌ظاهر كالا زيبا تر نشان مي دهد معايب :‌ 1- قطر بدنه نازك و در نتيجه استحكام آن كم 2- عمر مصرف كوتاه مي شود 3- مقاومت كالا در برابر سرما و گرما كم مي شود در يك بررسي علمي در كشور انگليس بعمل آمد متوجه شديم در يك واحد مسكوني بجز شير مخلوط ، كليه شير آلات از شير فلكه – شير گازي – شير پيسوار – شير ماشين لباسشويي و غيره همه سمبلانسي هستند يعني پليش كاری نمي كنند شما هم مي توانيد در كشورهاي پيشرفته اين موضوع را پيگيري كنيد تا صحت حرف ما ثابت گردد .

 

                                                                                                                                                                   شير آلات بهداشتي سايه

 نقش عادت خوب و بد در زندگی

   خداوند بزرگ عادت را در سرشت انسان آفريد عادت در زندگي انسان نقش مهمي را ايفا مي كند بطور مثال اگر عادت نبود هر گز انسانها توان مهاجرت نداشتند اگر عادت نبود تمام زندانيها با مشكل عديده اي مواجه مي شدند اما برخي اوقات انسان دچار عادت خوب و بد مي گردد . لذا چه بهتر كه عادت هاي بد را شناسايي و از خود دور كنيم چون از رشد و پيشرفت ما جلوگيري مي كنند . مثلا شما عادت داريد از خيابان شلوغ و پر ترافيك سر كار خود حاضر شويد در صورتي كه خياباني ديگر را كه خلوت است و زودتر به سر كار مي رسيد به لحاظ عادت انتخاب نمي كنيد. در مورد خريد كالا در زندگي هم دچار اشتباهاتي بر اثر عادت مي گرديم و حاضر نيستيم در اثر عادت كالاي جديد و بهتر بخريم از موضوع بالا مي خواهم نتيجه بگيریم كه هنگامي كه شركت سايه شير شیلنگي 45 درجه 1/2 را به همكاران معرفي نمود برخي عزيزان فرمودند مردم عادت ندارند و همان شير شیلنگي قبلي را مي خرند و ما هم حوصله نداريم يا وقت لازم را نداريم مزيت كالاي جديد را برايشان توضيح دهيم سوال كرديم و نظر سنجي زيادي انجام داديم كه شير شیلنگي 45 درجه چه معايبي دارد فرمودند : كالاي خوبي است ولي مردم عادت ندارند. از همكاران عزيز تقاضا دارم در اين راستا ما را ياري كنند كه از نظر زماني زودتر اين محصول معرفي گردد از كليه همكاراني كه در حال حاضر همكاري عميق و خوب دارند و بطور مرتب سفارش آنها بالا مي رود نيز تشكر مي نماييم .

 

                                                                                                                                                                   شير آلات بهداشتي سايه

 

 نقش دسته فلزي در شير پيسوار فيلتردار

   به تازگي فروشندگان تمايل بيشتري به خريد شير پيسوار با دسته فلزي نشان مي دهند آيا اين تمايل صحيح است ؟ پاسخ : هم بلي و هم خير اينجانب از سال 1387 تصميم گرفتم شير پيسوار فيلتردار توليد نمايم. از قضا به دسته كه رسيدم يك قالب پلاستيكي ساختم و يكسال دسته پلاستيكي گذاشتم، پس از مدتي تعدادي از شيرهاي پيسوار برگشت خورد به علت شكستگي دسته آنها، بعد تصميم گرفتم دسته فلزي بگذارم اما اين موضوع مرا به فكر انداخت كه چرا دسته ترك مي خورد چون جنس مواد دسته، از اي بي اس بود و نوع سخت بود. بلاخره متوجه شدم اگر ماشين كاري تنه شير با دقت انجام شود و ساچمه به راحتي در گردش باشد هرگز دسته ترك نمي خورد اما متاسفانه زماني علت را پيدا كردم كه ديگر مردم اعتمادشان را از دست داده بودند و در حال حاضر بنده مجبور هستم از دسته فلزي استفاده كنم در صورتي كه مي دانم اگر همان دسته را بگذارم هيچ مشكلي پيش نمي آيد. نتيجه اينكه اگر ساچمه سفت بچرخد دسته فلزي نمي تركد اما دسته پلاستيكي مي تركد و اين عامل به ماشين كاري تنه بستگي دارد.

 

                                                                                                                                                                   شير آلات بهداشتي سايه

 

 شير پيسوار خوب چه ويژگي هايي دارد

   بطور خلاصه به چند نكته مهم شما را توجه مي دارم. 1- تنه از جنس برنج باشد. 2- ماشين كاري تنه خوب باشد كه شما از لحاظ ظاهر اگر به دنده ها توجه كنيد متوجه مي شويد. 3- مغزي آن درجه يك باشد. 4- هنگامي كه دسته را مي چرخانيد به راحتي بچرخد اين بند هم در شير پيسوار فيلتردار و هم مغزي خور مهم است. نتيجه : شما اگر تصميم بخريد اتومبيل داريد ابتدا به موتور و محركه آن توجه كنيد بعد به بدنه اتومبيل، پس اول موتور و بعد بدنه هم مهم است. در شيرآلات هم ابتدا مغزي و يا كاتريج و بعد بدنه شير و غيره بايد مورد توجه قرار گيرد.

 

                                                                                                                                                                   شير آلات بهداشتي سايه

 

 چه عواملي منجر به كم شدن فشار آب يكي از شيرآلات منزل است

   شير مخلوط منزل شما دو گروهند گروهي از علم آب بيرون مي ريزد و گروهي ديگر از شلنگ. لذا اولين كار شما اينست كه سر علم و يا سر شلنگ كه توري دارند را باز كنيد و آنها را تميز كنيد چنانچه مشكل رفع نشد به شير پيسوار مراجعه نماييد اگر داراي صافي هستند آنها را تميز نماييد و اگر باز هم مشكل حل نگرديد مغزي شير دچار اشكال شده است كه در شيرآلات اهرمي به مغزي شير مي گويند كاتريج و در شيرآلات غيراهرمي همان مغزي مي گويند با تعويض اين قطعه مشكل حل مي شود اما اگر فشار آب در تمام شيرآلات كم بود علت به لوله ها يا كنتور و يا كلاً فشار آب منطقه كم شده است.

 

                                                                                                                                                                   شير آلات بهداشتي سايه

 

 آشنايي با شيرآلات اهرمي

   چون چند سالي است اكثر مردم شيرآلات اهرمي براي منازل خود خريداري مي كنند آشنايي با اين محصولات شما را در حل مشكلات فني كمك مي كند. در شيرآلات كلاسيك قديم با باز و بسته كردن مغزي آب قطع و يا به جريان مي افتاد در شيرآلات اهرمي نيز با قطعه اي بنام كاتريج كه عمل مغزي را انجام مي دهد آب قطع و وصل مي گردد. براي تعويض كاتريج مراحل ذيل را طي نماييد: - دسته شير كه به آچار آلن نياز داريد باز كنيد ، بعد مهره بزرگ روي كاتريج است كه با آچار فرانسه بزرگ آن را باز كنيد و در مرحله آخر كاتريج را از محل شير مخلوط درآوريد و درست به همان شكل قبلي همه را بسته و ديگر نيازي نيست كه منتظر بمانيد يك فرد فني شما را ياري دهد.

 

                                                                                                                                                                   شير آلات بهداشتي سايه

 

 


آشنايي با شير پيسوار فيلتردار

   اكثر مردم بر اين باورند كه شير پيسوار صافي دار از خراب شدن كاتريج يا همان مغزي شير مخلوط جلوگيري مي نمايد با تحقيقاتي كه به عمل آمد اين موضوع آنچنانكه مردم تصور مي كنند نقشي ندارد براي مثال شير مخلوط حمام كه ديگر سر راه آن پيسوار قرار ندارد پس بايد به زودي خراب شود؟ در صورتي كه چنين نيست. اينجانب حدود بيست سال آزمايشهاي مختلفي را انجام دادم كه نقش صافي شير پيسوار در خراب نشدن شير مخلوط چه مقدار است؟ فقط به اين نتيجه رسيدم كه اين موضوع يك تصور عام است اما اگر به شكل خاص به آن توجه كنيم تأثيري ندارد مگر منازلي كه از آب شهري بهره نمي برند و از مخازن استفاده مي كنند در آنجا بهتر است از شير پيسوار صافي دار استفاده كنند. چون سازمان آب هر شهر ابتدا آب را در مخازن بزرگ ريخته و پس از تصفيه و ته نشين شدن شن ريزه ها سپس آب را با پمپاژ به منازل مي فرستد. يكي از ضعف هاي بزرگ شير پيسوار فيلتردار اين است كه اگر خراب شود بايد در كل تعويض گردد ، اما شير پيسوار مغزي خور هم كمتر خراب مي شود و هم اگر خراب شد مغزي آن قابل تعويض است در صورتي كه قطعات شير پيسوار فيلتردار نه تنها در فروشگاه ها موجود نيست بلكه تعويض قطعات آن هم كار هر كسي نيست.

 

                                                                                                                                                                   شير آلات بهداشتي سايه